Make your own free website on Tripod.com
Event 01 Open RubberOpen
Trophy: Free Flight Open RubberW. L. Watson Trophy
Record: 38 min 15 secOpen. 13 min 21 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1D. A. BlackamOMEMsr540356
2R. D. BlackamOMEMsr540131
3A KoerbinWMACsr540127
4C J HensonWMACsr54090
5D AckeryNOCLsr539
6W H McGarveyAUCKsr508
7L G ThorpeHMACsr479
8L M VincentTGMAsr423
9A GravesHMACsr351
10C J MurphyLONEsr317
11W RouseCHCHsr312
12J L PolettiAUCKsr209
13S CoxWMACsr180
14M G MulhollandAUCKsr123
15A CoxWMACj78
Event 02 P 30 (Rubber)Open
Trophy: Free Flight Rubber P 30FFONZ Trophy
Record: 10 min 07 secOpen. 4 min 23 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1P W SquiresFMFCsr342
2B ScottSAMsr336
3D AckeryNOCLsr331
4C J MurphyLONEsr303
4=S WadeSAMsr303
6A KoerbinWMACsr302
7G T LovejoyNOCLsr274
8W H McGarveyAUCKsr240
9J L PolettiAUCKsr228
10L G ThorpeHMACsr223
11L M VincentTGMAsr193
12A GravesHMACsr177
13W RouseCHCHsr164
14D A WalkerASMFsr137
15M VincentTGMAsr111
16S CoxWMACsr55
Event 04 FAI F1B RubberOpen
Trophy: F/F Wakefield (FAI F1B)NZMAA Trophy Donated by J. Malkin
Record: 30 min 32 secOpen. Unclaimed Jun.
NameClubClassScoreFlyoff
1S CoxWMACsr1104
2C J HensonWMACsr1010
3J MalkinWMACsr551
4D. A. BlackamOMEMsr493
5A K McDonaldWKMAsr330
6M A T McKenzieSMACsr208
7R. D. BlackamOMEMsr207
8D AckeryNOCLsr50
Event 05 Open GliderOpen
Record: 43 min 49 secOpen. 20 min 29 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1W H McGarveyAUCKsr360
2N H McDougallWMACsr344
3J A KoerbinWMACj343
4C L TankAKSsr304
5R AndersonHMACsr161
6A GravesHMACsr130
7D A WalkerASMFsr115
8T TankTGMAsr101
9S WadeSAMsr64
10R WallaceNOCLsr14
Event 06 Ladies OpenOpen
Trophy: Free Flight Ladies EventDeakin Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1L M KoerbinWMACsr187
2M VincentTGMAsr121
Event 07 FAI F1A GliderOpen
Trophy: F/F Nordic A2 (FAI F1A)New Zealand Aerial Mapping Trophy
Record: 1560 sec Open. 880 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1S CoxWMACsr827
1=J B HarteCHCHsr827
3W H McGarveyAUCKsr583
4C J MurphyLONEsr561
5A KoerbinWMACsr514
6L M VincentTGMAsr291
7M VincentTGMAsr266
8R AndersonHMACsr178
9J A KoerbinWMACj79
Event 08 Open PowerOpen
Trophy: Free Flight Open PowerModel Supplies Trophy
Record: 29 min 39 secOpen. 8 min 42 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1T TankTGMAsr513
2R AndersonHMACsr494
3D AckeryNOCLsr402
4R BainHMACsr398
5J L PolettiAUCKsr286
6C J MurphyLONEsr182
7L G ThorpeHMACsr157
8A GravesHMACsr77
Event 09 Indoor HLGOpen
Trophy: F/F Indoor H L GliderA. Leong Trophy
Record: 75.3 secOpen. 60.3 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1T M HarteCHCHj78.5
2J B HarteCHCHsr53.2
3S CoxWMACsr52.9
4A KoerbinWMACsr50.5
5A LawrenceNPMAsr50.4
6B C GibsonNOCLsr44.9
7R. G. DalzielWMACsr43.2
8Henk de JongOMEMsr41.4
9K WebbyWRMAsr41.0
10D WrightHMACsr37.5
11A GravesHMACsr35.0
12T. C. ParkerWRMAj34.9
13H L KoerbinWMACj34.2
14J. R. McFaddenAUCKj28.2
15J FransenOMEMsr25.3
16K. McFaddenAUCKj25.2
17A CoxWMACj25.1
18J A KoerbinWMACj25.0
19D AckeryNOCLsr8.7
Event 10 AggregateOpen
Trophy: Free Flight AggregateHamilton MAC Trophy
Record: 25 min 42 secOpen. 24 min 5 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1A. F LafleurAUCKsr598
2C L TankAKSsr586
3K WebbyWRMAsr567
4C J MurphyLONEsr515
5F BriggsHMACsr508
6B RobinsonNPMAsr505
7H A GallowayMMACsr501
8J L PolettiAUCKsr480
9S CoxWMACsr472
10R AndersonHMACsr449
11A KoerbinWMACsr426
12A LawrenceNPMAsr417
13R. G. DalzielWMACsr415
14C J HensonWMACsr350
15D AckeryNOCLsr273
16T. C. ParkerWRMAj223
17M J TaylorAUCKsr212
18Henk de JongOMEMsr197
19P K WilliamsKAMCsr153
20L A ChrystallHMACsr128
21D. A. StokesNSMAsr126
22L. F. GogginASMFsr41
23B J LeevesHIBSsr0
23=J DanbyNSMAsr0
23=S N BigginsWRMAsr0
Event 11 A1 GliderOpen
Trophy: F/F Nordic A1 GliderNZMAA Trophy Named Nordic A1
Record: 14 min 24 secOpen. 14 min 24 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1T TankTGMAsr449
2R AndersonHMACsr434
3S WadeSAMsr310
4S CoxWMACsr90
5A GravesHMACsr68
6M A T McKenzieSMACsr67
7D AckeryNOCLsr0
7=J A KoerbinWMACj0
Event 12 Hand Launched GliderOpen
Trophy: F/F Outdoor H l GliderSir Keith Park Trophy
Record: 350 secOpen. 291 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1S K A MilneNOCLsr269
2H J GrocockSAMsr203
3S CoxWMACsr193
4A RobinsonNPMAsr185
5T M HarteCHCHj181
6D AckeryNOCLsr177
7P W SquiresFMFCsr172
8Henk de JongOMEMsr151
9A KoerbinWMACsr143
10A LawrenceNPMAsr140
11D RobinsonNPMAsr127
12A GravesHMACsr126
13T. C. ParkerWRMAj125
14K WebbyWRMAsr124
15R WallaceNOCLsr122
16B RobinsonNPMAsr121
17C J MurphyLONEsr119
18P S DuncanHMACj117
19L. WilliamsKAMCj102
20J FransenOMEMsr84
21A CoxWMACj79
22H L KoerbinWMACj73
23S N BigginsWRMAsr53
Event 13 Indoor FAI F1LOpen
Record: Cat 1 28 min 40 secCat 2 22 min 48 sec
NameClubClassScoreFlyoff
1P W SquiresFMFCsr914
2R. G. DalzielWMACsr868
3J MalkinWMACsr821
4W RouseCHCHsr331
5A LawrenceNPMAsr324
Event 15 1/2 A PowerOpen
Record: 11 min 7 secOpen. 3 min 24 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1A KoerbinWMACsr360
2J L PolettiAUCKsr325
3R AndersonHMACsr307
4C J HensonWMACsr153
5D A WalkerASMFsr150
6A GravesHMACsr117
7C J MurphyLONEsr97
Event 16 Kiwi PowerOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1L M VincentTGMAsr600252
2R BainHMACsr600143
3D SutcliffeWMACsr475
4A GravesHMACsr423
5D AckeryNOCLsr401
6R AndersonHMACsr399
7M J TaylorAUCKsr386
8A KoerbinWMACsr286
9C J MurphyLONEsr279
10L G ThorpeHMACsr193
11C L TankAKSsr52
Event 17 F/F Rubber DurationOpen
Trophy: Free Flight Vintage RubberCooksey Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1D SutcliffeWMACsr540195
2J L PolettiAUCKsr540120
3P W SquiresFMFCsr531
4W H McGarveyAUCKsr500
5J MalkinWMACsr469
6M G MulhollandAUCKsr352
7A GravesHMACsr290
8G T LovejoyNOCLsr243
9C J MurphyLONEsr237
10H J GrocockSAMsr201
11G R MainWRMAsr172
12D A WalkerASMFsr129
13W RouseCHCHsr122
Event 18 F/F Glider DurationOpen
Trophy: F/F Vintage GliderVintage Glider Trophy by M. Taylor
NameClubClassScoreFlyoff
1A GravesHMACsr387
2M J TaylorAUCKsr345
3R AndersonHMACsr326
4J L PolettiAUCKsr250
5S WadeSAMsr249
6T TankTGMAsr213
7B J LeevesHIBSsr161
8N H McDougallWMACsr155
9W RouseCHCHsr91
10B ScottSAMsr49
Event 19 F/F Power DurationOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1R BainHMACsr445
2L G ThorpeHMACsr349
3A GravesHMACsr298
4N H McDougallWMACsr268
5W RouseCHCHsr38
Event 20 OT F/F PrecisionOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1C J MurphyLONEsr248
2J L PolettiAUCKsr241
3A GravesHMACsr187
4K WebbyWRMAsr126
5M J TaylorAUCKsr108
6G R MainWRMAsr49
7F HigginsTGMAsr42
Event 21 OT Catapult GliderOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1N H McDougallWMACsr252
2A GravesHMACsr175
3G R MainWRMAsr171
4S CoxWMACsr61
Event 22 OT R/C 1/2 A TexacoOpen
Trophy: R/C Vintage 1/2 A Texaco TrophyDonated by Hec Sapwell
NameClubClassScoreFlyoff
1B ScottSAMsr1464
2H J GrocockSAMsr1365
3S WadeSAMsr1298
4M J TaylorAUCKsr1280
5G R MainWRMAsr1237
6F HigginsTGMAsr1107
6=N H McDougallWMACsr1107
Event 23 OT R/C PrecisionOpen
Trophy: R/C Vintage PrecisionDonated by Wigram Club
NameClubClassScoreFlyoff
1F HigginsTGMAsr548
2B ScottSAMsr526
3R PenningTGMAsr408
4G R MainWRMAsr384
5M J TaylorAUCKsr142
Event 24 OT R/C DurationOpen
Trophy: R/C Vintage DurationWigram Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1B ScottSAMsr750
2P StonellRMACsr567
3H J GrocockSAMsr328
Event 25 Sportsman AerobaticsOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1G C LewisNOCLsr1203
2L T CarlssonAFFCsr1183
3J P SpainNOCLsr1138.5
4G. HonnertOMEMsr1126
5B C GibsonNOCLsr1121
6R. M. McFaddenAUCKsr1111.5
7K J MorganAFFCsr1098
8S N BigginsWRMAsr1086
9D AckeryNOCLsr1083.5
10W J BellAUCKsr1026
11R WallaceNOCLsr1017
12C. RentonNOCLsr933.5
13B F HowserHMACsr814.5
14G DuncanHMACsr471.5
15P S DuncanHMACj11
16A. D. WellingtonNOCLsr0
16=A. F LafleurAUCKsr0
Event 26 Midge SpeedOpen
NameClubClassSpeed in m.p.h.
1G. L. TapperCHCHsr90.72
2W J BellAUCKsr81.82
3C R AgnewAUCKsr78.6
4R. M. McFaddenAUCKsr71.86
Event 27 Slow CombatOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1C. RentonNOCLsr4
2B C GibsonNOCLsr2
3A. G. BoysNOCLsr1
3=W. J. LongCHCHsr1
3=S. D. SuterNPMAsr1
6G C LewisNOCLsr0
7R. G. DalzielWMACsr-1
7=R WallaceNOCLsr-1
7=R. M. McFaddenAUCKsr-1
10K WebbyWRMAsr-2
10=K BarnesCHCHsr-2
10=J P SpainNOCLsr-2
Event 28 FAI F2B AerobaticsOpen
Trophy: C/L Aerobatics (FAI F2B)Airsail Trophy Named Aerobatics
NameClubClassScoreFlyoff
1Henk de JongOMEMsr4270
2K WebbyWRMAsr3897.5
3O M RogersASMFsr3647.5
4K BarnesCHCHsr3539
5W. J. LongCHCHsr3398.5
6L. F. GogginASMFsr2652.5
7D RobinsonNPMAsr2589
8D WrightHMACsr2526.5
9G C LewisNOCLsr2464.5
10G. HonnertOMEMsr1974
11A LawrenceNPMAsr1771
12L A ChrystallHMACsr1012
Event 29 Goodyear Team RaceOpen
Trophy: C/L Goodyear Team RaceRotorua MAC Trophy
Record: Heat 3 min 38.38 s. Final 8 min 37.86 s
NameClubClassBest HeatFinal
1G C Lewis/R Bolton TeamNOCLsr3-42.09190 laps
2R. M. McFaddenAUCKsr4-38.1079 laps
3B C GibsonNOCLsr4-36.3719 laps
4C R AgnewAUCKsr4-51.63
5D AckeryNOCLsr6-02.52
Event 30 FAI F2D CombatOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1A. G. BoysNOCLsr2
2J P SpainNOCLsr0
3C. RentonNOCLsr-1
4B C GibsonNOCLsr-2
Event 31 Classic StuntOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1D WrightHMACsr521.5
2D RobinsonNPMAsr442
3L A ChrystallHMACsr424
4A. F LafleurAUCKsr286.5
Event 32 FAI F2A SpeedOpen
Trophy: C/L FAI Speed (FAI F2A)Barnes FAI Speed Trophy
Record: 12.68 secOpen. 26.70 secJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1W J BellAUCKsr12.65
2N. A. LickfoldHMACsr13.31
3N. SchmitzOMEMsr13.47
4B F HowserHMACsr15.54
5A BarnesNPMAsr15.71
6C R AgnewAUCKsr0
6=B C GibsonNOCLsr0
Event 33 Class 1-5 % SpeedOpen
NameClubClassPercentage of Record
1C R AgnewAUCKsr94.64
2A. D. WellingtonNOCLsr92.89
3A BarnesNPMAsr92.71
4R. M. McFaddenAUCKsr90.96
5J. R. McFaddenAUCKj55.43
6W J BellAUCKsr0.0
Event 35 1/2 A Team RaceOpen
Trophy: C/L 1/2 A Team RaceNZMAA 1/2 A Team Race Trophy
Record: Heat 3 min 28.05 s. Final 7 min 18.56 s
NameClubClassBest HeatFinal
1G C Lewis/R Bolton TeamNOCLsr3-30.177-08.27
2A RobinsonNPMAsr3-40.767-52.20
3B RobinsonNPMAsr4-57.709-41.61
4A BarnesNPMAsr67 laps
Event 37 Phantom RacingOpen
NameClubClassBest HeatFinal
1G. HonnertOMEMsr4-18.928-45.55
2B RobinsonNPMAsr4-19.008-55.56
3N. SchmitzOMEMsr4-10.379-05.59
4R. M. McFaddenAUCKsr5-01.27
5G R Main/K Webby TeamWRMAsr5-10.65
6S N BigginsWRMAsr5-14.72
7G. L. TapperCHCHsr7-28.45
Event 38 Classic A Team RaceOpen
Trophy: C/L Classic A Team RaceDonated by Rob Collins
NameClubClassBest HeatFinal
1B F HowserHMACsr5-05.1510-37.37
2A & B Robinson TeamNPMAsr5-24.3411-43.68
3R. M. McFaddenAUCKsr6-08.46184 laps
4G. L. TapperCHCHsr6-34.85
5R. G. Dalziel/D Ackery TeamWMAC/NOCLsr6-48.06
6C R AgnewAUCKsr7-14.10
7J L Poletti/A F Lafleur TeamAUCKsr7-26.49
8O M RogersASMFsr9-36.41
Event 39 Classic B Team RaceOpen
Trophy: C/L Classic B Team RaceDonated By Rob Collins
NameClubClassBest HeatFinal
1C R AgnewAUCKsr5-37.5012-56.27
2D WrightHMACsr6-36.4015-40.88
3G. L. TapperCHCHsr7-58.8182 laps
4A. F Lafleur/J L Poletti TeamAUCKsr8-03.20
Event 40 R/C Hand Launch GliderOpen
Record: 1569 secOpen.
NameClubClassScoreFlyoff
1P K WilliamsKAMCsr1399
2S L ChisholmCHCHsr1378
3C P KaiserASFCsr1220
4C. M. DawsonAKSsr1154
5D K LarsenASFCsr1103
6S C GrantCHCHsr1084
7W BilhamCDSFsr953
8C L TankAKSsr929
9E F BealingAKSsr874
10D JamesCDSFsr848
11T. C. ParkerWRMAj824
12A J NilesCDSFsr768
13G C TweedieCHCHsr753
14A LawrenceNPMAsr586
Event 41 R/C Thermal A (Open)Open
Trophy: R/C Class A ThermalLes Wright Trophy
Record: 1380 pointsOpen.
NameClubClassScoreFlyoff
1D K LarsenASFCsr1373
2C. M. DawsonAKSsr1348
3S L ChisholmCHCHsr1343
4P K WilliamsKAMCsr1331
5J EnsollCHCHsr1325
6K A OliverWMACsr1291
7S J McCaughanCHCHsr1251
8J ShawSWTsr1245
9C P KaiserASFCsr1229
10A PatelAKSsr1170
11E F BealingAKSsr1162
12S C GrantCHCHsr1133
13G C TweedieCHCHsr1110
14A MacdonaldAUCKsr1106
15B J LeevesHIBSsr891
16P L ChisholmCHCHsr682
17D JamesCDSFsr660
18M MalcomsonTGMAsr643
19A J NilesCDSFsr608
20W BilhamCDSFsr439
21K DuffellHBRFsr340
Event 42 R/C Thermal A RESOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1B J LeevesHIBSsr1202
2K A OliverWMACsr1100
3R PenningTGMAsr961
4E F BealingAKSsr905
5L F DuflouWMACsr701
6A C BilhamCDSFj680
7J EnsollCHCHsr604
8F HigginsTGMAsr587
9S C GrantCHCHsr230
Event 44 R/C FAI F3BOpen
Trophy: R/C Soaring (FAI F3B)NZMAA F3B Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1D K LarsenASFCsr5847
2D J MorganASFCsr5709
3C P KaiserASFCsr5512
4K A OliverWMACsr5012
5W BilhamCDSFsr5004
6D JamesCDSFsr4417
7S J McCaughanCHCHsr4361
8E F BealingAKSsr4066
9A MacdonaldAUCKsr3949
10R WhalleyNPMAsr3701
11C. M. DawsonAKSsr3662
12P K WilliamsKAMCsr3457
13M MalcomsonTGMAsr3193
14A PatelAKSsr2973
15S C GrantCHCHsr2456
Event 45 R/C Premier DurationOpen
Trophy: R/C Premier DurationDonated by NZMAA
NameClubClassScoreFlyoff
1S J McCaughanCHCHsr5932
2D K LarsenASFCsr5723
3D J MorganASFCsr5634
4C L TankAKSsr5615
5D JamesCDSFsr5575
6C. M. DawsonAKSsr5436
7A MacdonaldAUCKsr5101
8E F BealingAKSsr5065
9J EnsollCHCHsr5055
10K A OliverWMACsr4826
11W BilhamCDSFsr4812
12A PatelAKSsr4283
13S C GrantCHCHsr4224
14R WhalleyNPMAsr4206
15P K WilliamsKAMCsr3338
16S L ChisholmCHCHsr3289
17B J LeevesHIBSsr2886
18K DuffellHBRFsr2761
19A C BilhamCDSFj2568
20W G GatlandMMACsr1525
21M MalcomsonTGMAsr1063
22G C TweedieCHCHsr1000
Event 48 F/F Power (Scale)Open
Trophy: F/F Power ScaleAuckland MAC Trophy
NameClubClassFlightStatic
1B K CrockerROSKsr430530
2J L PolettiAUCKsr436514.5
3D H Hope-CrossROSKsr428.5521
4W RouseCHCHsr412329.5
5A LawrenceNPMAsr230.5415
6G R MainWRMAsr192.5299
Event 49 CO2/Jetex/Electric (Scale)Open
NameClubClassFlightStatic
1J L PolettiAUCKsr339.5539
2A LawrenceNPMAsr399.5344
3D H Hope-CrossROSKsr0395
4W RouseCHCHsr0389.5
Event 50 F/F Rubber (Scale)Open
NameClubClassFlightStatic
1J L PolettiAUCKsr377447
2M G MulhollandAUCKsr330414.5
3G R MainWRMAsr419.5281
4A LawrenceNPMAsr228.5420
5W RouseCHCHsr277353
6D H Hope-CrossROSKsr242298
7G T LovejoyNOCLsr279.50
8P S DuncanHMACj2070
Event 51 C/L FAI F4B ScaleOpen
Trophy: C/L Scale (FAI F4B)Farmers Trading Co. Trophy
NameClubClassFlightStatic
1J L PolettiAUCKsr230578
2S P MaugerAUCKsr300.4490.5
Event 52 C/L Profile ScaleOpen
Trophy: C/L Profile ScaleAlloted Don Hague Trophy
NameClubClassFlightStatic
1J L PolettiAUCKsr419.1467.5
2W J BellAUCKsr441.8400
3G. HonnertOMEMsr386376
4B C GibsonNOCLsr162.7407
5G. L. TapperCHCHsr0459
Event 53 Indoor Peanut ScaleOpen
Trophy: F/F Indoor PeanutDonated by ETA Nuts Ltd
NameClubClassFlight PlaceStatic Place
1A KoerbinWMACsr11
2A LawrenceNPMAsr42
2=J L PolettiAUCKsr33
4A. F LafleurAUCKsr25
5D A WalkerASMFsr64
6W RouseCHCHsr56
Event 54 Indoor Open Rubber ScaleOpen
NameClubClassFlightStatic
1A LawrenceNPMAsr463403
2J L PolettiAUCKsr308474
3W RouseCHCHsr317334
Event 55 R/C Sportsman PylonOpen
Trophy: R/C Sportsman Pylon TrophyDonated by L. King & A. Bell
Record: 1 min 39.83 sOpen. 1 min 41.22 sJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1A HallPNAj414.67
2A StiverHBRFsr437.66
3H StiverHBRFsr485.84
4S. C WilliamsOMEMsr503.61
5J DanbyNSMAsr541.84
6D M AustinKMACsr649.00
7J HollinsNPMAsr667.37
8G. D. PlaistedWRMAsr731.25
9R A HollinsNPMAj800
Event 56 R/C Intermediate PylonOpen
Record: 1 min 11.81 sOpen. 1 min 24.67 sJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1A HallPNAj355.67
2A StiverHBRFsr401.47
3S. C WilliamsOMEMsr472.99
4R WhalleyNPMAsr545.50
5D M AustinKMACsr588.37
6G J PepperNPMAj594.50
7A J HollinsNPMAj684.91
8C L TankAKSsr689.19
9D HansenWMACsr697.9
Event 57 R/C FAI F3D PylonOpen
Trophy: Radio Control PylonFrankton Model Shop Trophy
Record: 1 min 8.89 sOpen. 1 min 24.66 sJun.
NameClubClassScoreFlyoff
1G HallPNA (Caller A Hall)sr322.00
2A J Hollins (Caller J Hollins)NPMAj380.32
3J SutherlandHBRF (Caller M Reid)sr467.81
4R WhalleyNPMAsr490.83
5N. A. BaxterARFsr581.70
Event 58 R/C Sportsman PatternOpen
Trophy: R/C Novice AerobaticsTokoroa Model & Boat Club Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1D ZotovKKMAsr2900
2L E AvenellPMACj2231
3B BorlandROSKsr2215
4N BroadbentPNAsr1867
5W N FrancisKAMCsr1672
6K HoneybunROSKsr1000
7T. C. ParkerWRMAj29
Event 59 R/C Advanced PatternOpen
Trophy: R/C Advanced AerobaticsDonated By Papakura MAC
NameClubClassScoreFlyoff
1B ThomsonROSKj1945
2R.K BrownWRMAsr1929
3D. A. StokesNSMAsr1909
4D W BroadCHCHj1808
5G DuncanHMACsr1698
6J S ButlerBAMAsr1595
7C L JohnsHIBSsr1520
8J SutherlandHBRFsr1290
9J.P. RodgersHIBSsr987
10G J PepperNPMAj0
Event 60 R/C FAI F3A PatternOpen
Trophy: R/C Aerobatics (FAI F3A)NZMAA F3A Trophy
NameClubClassScoreFlyoff
1G FinlayHMACsr3000
2J DanbyNSMAsr2877
3S P AlexanderBAMAsr2663
4P R NealHMACsr2537
5R CraigheadPMACsr0
Event 61 R/C Limited ScaleOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1D H Hope-CrossROSKsr2198.9
2B K CrockerROSKsr1155
3G. D. PlaistedWRMAsr0
Event 63 R/C Basic Scale AerobaticsOpen
NameClubClassScoreFlyoff
1D ZotovKKMAsr2971
2N BroadbentPNAsr2731
3W G PepperNPMAsr2482
4E R TerreyBAMAsr2364
5L A ChrystallHMACsr1395
Event 64 R/C Sportsman Scale AerobaticsOpen
Trophy: R/C Scale Aerobatics SportsmanDonated by L. Dickens
NameClubClassScoreFlyoff
1G J PepperNPMAj2967
2D W BroadCHCHj2853
3K HoneybunROSKsr2781
4B ThomsonROSKj2703
5T R LiddicoatKAMCsr2570
6L H DickensWRFsr2435
7G DuncanHMACsr2368
8J S ButlerBAMAsr1700
Event 65 R/C Advanced Scale AerobaticsOpen
Trophy: NZ National Champion Advanced Scale Aerobatics
NameClubClassScoreFlyoff
1P R NealHMACsr3952
2S P AlexanderBAMAsr3928
3J.P. RodgersHIBSsr3017
4C L JohnsHIBSsr3006
5M MilsomKAMCsr2390
6J DanbyNSMAsr693
7J SutherlandHBRFsr595
Event 66 R/C Unlimited Scale AerobaticsOpen
Trophy: R/C Unlimited Scale AerobaticsGalloway & Cartwright Fams.
NameClubClassScoreFlyoff
1F BriggsHMACsr3000
2G FinlayHMACsr2709
3A ButlerROSKsr2296
4D. A. StokesNSMAsr2006